A szakmai rendezvény célja, hogy a projekt során megszerzett tapasztalatokat, eredményeket a szakmai közönség elé tárják és megvitassák azokat.
Május 20-án, a szeminárium elsÅ‘ napján, elÅ‘adások és szekció beszélgetések keretében ismerkedhetnek meg a résztvevÅ‘k a Kisalföldi Homokpuszta és más kiemelt természetvédelmi projektekben a szárazgyepek helyreállÃtásával kapcsolatos módszertanokról, sikerekrÅ‘l és jelenlegi kutatásokról. Részletes program itt található.
ProjektünkrÅ‘l Petróczi Imre a Balaton-felvidéki Nemzeti Park szakmai igazgatóhelyettese tart elÅ‘adást, melyben ismerteti a projekt megvalósÃtási idÅ‘szaki alatt elért fÅ‘bb eredményeket, melyek a következÅ‘k:
- Összesen 600 hektárnyi leromlott állapotú pannon füves puszta helyreállÃtása (pl. cserjés eltávolÃtása)
- 5 db mesterséges fészek kihelyezése a kerecsensólyom ismételt megtelepedésének elÅ‘segÃtésére, ill. 600 db ürge áttelepÃtése a projektterületre
- 37 db, a projektterületen található illegális szemétlerakó, bánya, felhagyott katonai objektum rekultivációja
- Összesen 6.422 tonna különbözÅ‘ tÃpusú hulladék elszállÃtása a területrÅ‘l
- Tűzvédelmi övezetek (tűzpászta) kialakÃtása összesen 6 km hosszúságban
- Tűzvédelmi vÃzgyűjtÅ‘ medence megépÃtése 9.300 m3 vÃz tározása céljából
- Tűzvédelmi útvonalak rekonstrukciója összesen 34,5 km hosszúságban
- FeketefenyÅ‘ erdÅ‘k átalakÃtása Å‘shonos molyhos tölgy és csertölgy állománnyá közel 35,5 hektáron
- Tanösvény létrehozása a Vár-völgyben (13 állomással, táblákkal)
- Összesen 4 vezetett túra mintegy 400 résztvevővel
- A katonai személyzet részére 4 alkalommal képzés megtartása összesen 121 fő részvételével
Az eredmények monitorozása a projekt zárását követÅ‘en is folyamatos. Véleményünk szerint a természeti értékek hosszú távú megÅ‘rzése a honvédség, az erdÅ‘gazdálkodó, a vadgazdálkodó és a természetvédelem szoros együttműködésével biztosÃtható, és ennek lényeges eleme egymás álláspontjának és igényeinek a megismerése. A természetvédelem és a honvédelem együttélése a természeti értékekben gazdag területeken nem lehetetlen, hiszen a két tevékenység összehangolható és nem egy esetben az érdekek is egyeznek. Ahol ez sikerül, ott mind nekünk, mind az Európai Unió közössége számára megmarad a természeti értékeknek óriási tárháza.
Május 21-én, a második napon, a Kisalföldi Homokpuszta projekt területén található katonai lőtéren egy terepbejáráson mutatják meg a projektben ezen a téren elért eredményeiket.