A.1. akció: A projektterület előzetes felmérése a Natura 2000 fajok és élőhelyek tekintetében
Az akció során állapotfelmérés és nyilvántartás készül a projekt által érintett területekről, mely növény- és állattani felmérést, illetve a területről készített légi felvételeket tartalmaz az elsődleges fontosságú fajokról és élőhelyekről. A növénytakaróról készített élőhely-térképen meghatározásra kerülnek az invazív növényfajokkal és cserjékkel borított területek, míg a jelölő fajokról ponttérkép készül. A zoológiai felmérés többek között magában foglalja a madárfajok szaporodási és táplálkozási megfigyeléseit (különös tekintettel a kerecsensólyom populációra), valamint a denevérkolóniák élőhelyeire és a populációra vonatkozó adatokat.
Az állapotfelmérés a projektterület kezelési tervének kidolgozásához és a Natura 2000 adatbázis összeállításához is szükséges, és kiinduló adatként szolgál a természetvédelmi akciók hatásainak monitorozásához, a projekt sikerességének méréséhez.
Az akció végrehajtásáért, valamint a szükséges eszközök (pl. keresőtávcsövek, nagy pontosságú GPS készülék, digitális fényképezőgép, denevérdetektor) beszerzéséért a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság felelős.
A.2. akció: A Natura 2000 élőhelyek kezelési terveinek összeállítása
A kezelési terv a várpalotai katonai kiképzőtér fontos környezetvédelmi paramétereit, a meghatározó fajok és élőhelyek állapotát foglalja össze. Ezen kívül tartalmazza a környezeti ártalmak (pl. katonai tevékenység által keletkezett tüzek) részletes elemzését és iránymutatások meghatározását a természeti értékek hosszú távú megőrzése érdekében.
Az együttműködés keretében kialakított terv, valamint a végrehajtás, ellenőrzés és értékelés során következetesen alkalmazott módszertan elősegíti a tervezett természetvédelmi akciók zavartalan lebonyolítását.
A program kidolgozásáért – mely a környezetvédelmi szakemberek és a katonai személyzet együttműködésén és szakmai konszenzusán alapul – a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága felelős.
A projekthez kapcsolódó Natura 2000 fenntartási tervet a Földművelésügyi Minisztérium tartalmi és formai szempontból megfelelőnek, a terület kezeléseinek szervezésére alkalmasnak találta és jóváhagyta.
A projekthez kapcsolódó Natura 2000 fenntartási tervet a Földművelésügyi Minisztérium tartalmi és formai szempontból megfelelőnek, a terület kezeléseinek szervezésére alkalmasnak találta és jóváhagyta.
A.3. akció: Műszaki vizsgálat és tervezés
A természetvédelmi akciók épületek elbontását és átalakítását (denevérodú), tereprendezést és erdősítést is magukban foglalnak, melyek műszaki felügyeletet és tervezést igényelnek. Az alábbi műszaki tervek részletes kidolgozására kerül sor:
· tereprendezési terv az illegális kőfejtők és bányák rekultivációjához (C.4. akció),
· az elhagyott katonai létesítmények (bunkerek, őrtornyok) bontásának és átalakításának (denevér odú) műszaki terve (C.4. akció),
· tűzvédelmi pászta kialakításának műszaki terve (C.5. akció),
· menekülő utak építésének műszaki terve (C.7. akció),
· műszaki felügyelet a kerítésépítéshez (C.11. akció).
· a tervek kivitelezésének műszaki felügyelete.
Az akció végrehajtásáért a Honvédelmi Minisztérium Infrastrukturális Ügynöksége felelős, együttműködve a HM VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt.-vel.
»