E.1. akció: Ellenőrző csoport megalakítása és projekt monitoring
A projekt sikeres végrehajtásához kompetens ellenőrző csoport szükséges a projektben közreműködők koordinálására. A projektmenedzserből, pénzügyi menedzserből, projekt terület menedzserből és feladatmenedzserekből álló ellenőrző csoport félévente tart találkozót.
A csoport vezetője az akció végrehajtásáért felelős Honvédelmi Minisztérium Infrastrukturális Ügynökség projektkoordinátora, aki monitorozza a projekt lebonyolítását a végrehajtási szakasz teljes ideje alatt, valamint jelentéseket készít a projekt előrehaladásáról.
A Honvédelmi Minisztérium Infrastrukturális Ügynöksége felelős az adminisztratív, pénzügyi és szerződéssel kapcsolatos menedzsment feladatok teljesítéséért is, mind a tárgyalási, mind az azt követő végrehajtási szakaszban.
E.2. akció: A projekt adminisztrációja
A hagyományos adminisztratív és az internetalapú együttműködést segítő eszközök és eljárások együttes használata biztosítja a projekteredmények megfelelő dokumentálását. A kedvezményezettek naprakész üzleti főkönyvet vezetnek. A kiadások és bevételek nyomon követhetősége érdekében analitikus elszámolási rendszer kerül bevezetésre.
A projekt adminisztrációt a Honvédelmi Minisztérium Infrastrukturális Ügynökségének projektkoordinátora irányítja.
E.3. akció: Projekt audit
A külső auditra a projekt végén kerül sor, a végső jelentés előkészítése során. A független könyvvizsgáló ellenőrzi a projekt finanszírozásának forrásait, különös tekintettel az egyéb közösségi pénzügyi forrásokból eredő társfinanszírozás kizárására, igazolja, hogy a kimutatás megfelel a nemzeti törvényeknek és számviteli jogszabályoknak, valamint tanúsítja, hogy a felmerült költségek összeegyeztethetők a LIFE általános rendelkezéseivel. A könyvvizsgálatot követően auditálási beszámoló készül.
A könyvvizsgáló felkéréséért a Honvédelmi Minisztérium Infrastrukturális Ügynöksége felelős.
E.4. akció: A projekt cél fajokra és élőhelyekre gyakorolt hatásainak monitorozása és értékelése
Az akció során az alábbi, a természetes élőhelyek helyreállítását célzó akciók eredményessége kerül monitorozásra:
· C.2. akció: Adatgyűjtés, terepszemlén és légi felvételeken alapuló élőhely-térkép készítése a terület általános környezeti állapotáról a projekt elején és végén az összehasonlíthatóság érdekében.
· C.3 akció: A kerecsensólymok számára telepített műfészkek lakóinak és az ürgelyukak számának ellenőrzése a populációk növekedésének felméréséhez.
· C.4. akció: Növénytani felmérés a rekultivált területek új füves élőhelyein, s cönológiai paramétereik összehasonlítása a környező szubpannon lejtősztyepp élőhelyekével.
· C.5. akció: Éves felmérések készítése a tűzvédelmi pászták kiterjedéséről GPS rendszer segítségével.
· C.8. akció: Az invazív fajok visszaszorítását célzó akció hatásainak monitorozása a végrehajtása előtt és után készült légi felvételek összehasonlításával.
· C.9. akció: A feketefenyő és molyhos tölgy fajok arányának felmérése.
· C.10. akció: 20 kijelölt, az akció által célzott és azon kívüli mintaterületen növénytani felmérés készítése a projektidőszak első és utolsó évében a pannon molyhos tölgyes és a közép-európai domb- és hegyvidéki mészkő-törmeléklejtő élőhelyek helyreállításának monitorozására.
Az akcióért felelős szervezet a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, együttműködve a HM VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt.-vel a monitoring feladatok végrehajtásában.
E.5. akció: Projekt utáni kezelési terv elkészítése
A projekt által érintett terület hosszú távú, fenntartható kezelésére irányuló megőrzési terv készül a projekt utolsó évében. A terv technikai tartalmának kidolgozása az alábbi LIFE+ Természet projektek tapasztalatain alapul:
· „A biológiai diverzitás helyreállítása az ’Adazi’ katonai gyakorlótéren és Natura 2000 területen” című projekt, Litvánia
· „A Salisbury-síkság Natura 2000 területei kezelésének fejlesztése” című projekt, Egyesült Királyság
A kezelési terv elkészítéséért, egyeztetve az együttműködő partnerekkel és az érintettekkel, a Honvédelmi Minisztérium Infrastrukturális Ügynöksége felelős.
»